Full Election Summary for Merseyside Local Elections 2016

THE following information was supplied by the local Councils to us and clarifications of these results can be located on the respective local Council website.  To read our report, please click on here now.

Election summary for Wards in Sefton MBC
Wards Elected candidates Elected party or parties
Ainsdale Lynne Thompson
Liberal Democrats
Birkdale Richard Ronald Hands
Liberal Democrats
Blundellsands Diane Elizabeth Roscoe
The Labour Party
Cambridge Pat Keith
Liberal Democrats
Church Paul Paschal Cummins
The Labour Party
Derby Anne Margaret Thompson
The Labour Party
Dukes Tony Dawson
Liberal Democrats
Ford Paulette Lappin
The Labour Party
Harington Michael Ronald Pitt
Conservative Party
Kew David Gwyn Pullin
Liberal Democrats
Linacre Brenda O'Brien
The Labour Party
Litherland Patricia Hardy
The Labour Party
Manor John Kelly
The Labour Party
Meols John Dodd
Liberal Democrats
Molyneux Paula Mary Murphy
The Labour Party
Netherton and Orrell Robert John Brennan
The Labour Party
Norwood Bill Welsh
Liberal Democrats
Park Pat from Lydiate
Independent
Ravenmeols Bob McCann
Community Action Not Party Politics
St. Oswald Linda Cluskey
The Labour Party
St. Oswald Carla Maria Thomas
The Labour Party
Sudell Matt Gannon
Independent
Victoria Michael Roche
The Labour Party
Election summary for Wards in St. Helens MBC
Wards Elected candidates Elected party or parties
Billinge and Seneley Green McDonnell, Dennis     The Labour Party
Blackbrook Cunliffe, Alan The Labour Party
Bold Wiseman, John  The Labour Party & Co-op
Earlestown Preston, Charlie The Labour Party
Eccleston Sims, Teresa Veronica Liberal Democrats
Haydock Burns, Anthony James  The Labour Party
Moss Bank Lynch, Paul Michael John The Labour Party
Newton Gomez-Aspron, Seve The Labour Party & Co-op
Parr Bowden, Andy The Labour Party
Rainford Reynolds, Rob Conservative Party
Rainhill Grunewald, Barrie Andrew  The Labour Party
Sutton Jackson, Jimmy  The Labour Party & Co-op
Thatto Heath Charlton, Nova Louise The Labour Party
Town Centre Clarke, Lynn Susan  The Labour Party
West Park Long, Derek Paul   The Labour Party
West Park Pritchard, Paul Joseph The Labour Party
Windle Neal, Gill    The Labour Party
 
Election summary for Wards Liverpool City Council
Wards Elected candidates Elected party or parties
Allerton and Hunts Cross Mirna Lizzett Juarez
Liberal Democrat
Anfield Ros Groves
Labour Party
Belle Vale Ruth Lillian Bennett
Labour Party
  Helen Thompson
Labour Party
Central Christine Banks
Labour Party
Childwall Liz Parsons
Labour Party
Church Andrew Kendrick Makinson
Liberal Democrat
Clubmoor James Noakes
Labour Party
County Kay Elizabeth Davies
Labour Party
Cressington Tricia O'Brien
Labour Party
Croxteth Anthony Lavelle
Labour Party
Everton Frank Prendergast, MBE
Labour Party
Fazakerley Paul Brant
Labour Party
Greenbank James Alexander Roberts
Labour Party
Kensington and Fairfield Liam John Robinson
Labour Party
Kirkdale Joseph Hanson
Labour Party
Knotty Ash Nick Crofts
Labour Party
Mossley Hill Emily Elizabeth Spurrell
Labour Party
Norris Green Barry Simon Kushner
Labour Party
Norris Green Sharon Ross
Labour Party
Old Swan Gary Millar
Labour Party
Picton Nathalie Alicia Nicholas
Labour Party
Princes Park Timothy Francis Moore
Labour Party
Riverside Steve Munby
Labour Party
Speke-Garston Leon Paul Tootle
Labour Party
St Michaels Sarah Isabel Jennings
Green Party
Tuebrook and Stoneycroft Steve Radford
Liberal Party
Warbreck Richard Michael McLinden
Labour Party
Wavertree Helen Casstles
Labour Party
West Derby Lana Orr
Labour Party
Woolton Malcolm Robert Kelly
Liberal Democrat
Yew Tree John Philip Prince
Labour Party
 
Election summary for Wards Wirral  MBC
Wards Elected candidates Elected party or parties
Bebington Christina Claire Muspratt
Labour
Bidston and St James Julie McManus
Labour
Birkenhead and Tranmere Jean Victoria Stapleton
Labour
Bromborough Warren Andrew Ward
Labour
Clatterbridge Cherry Povall
Conservative
Claughton George Davies
Labour
Eastham Phillip Norman Gilchrist
Liberal Democrats
Greasby, Frankby and Irby Tom Anderson
Conservative
Heswall Kathryn Anne Hodson
Conservative
Hoylake and Meols John Hale
Conservative
Leasowe and Moreton East Anita Leech
Labour
Liscard Tom Usher
Labour
Janette Williamson
Labour
Moreton West and Saughall Massie Chris Blakeley
Conservative
New Brighton Tony Jones
Labour
Oxton Stuart Edward Kelly
Liberal Democrats
Pensby and Thingwall Mike Sullivan
Labour
Prenton Tony Norbury
Labour
Rock Ferry Bill Davies
Labour
Seacombe Paul Charles Stuart
Labour
Upton Matthew John Patrick
Labour
Wallasey Ian Lewis
Conservative
West Kirby and Thurstaston Geoffrey Christopher John Watt
Conservative
 
Election summary for Wards Knowsley MBC
Wards Elected candidates Elected party or parties
Cherryfield Jayne Elizabeth Aston
Labour Party Candidate
Jackie Harris
Labour Party Candidate
David Mark Lonergan
Labour Party Candidate
Halewood North Alan John Flute
Labour Party Candidate
Shelley Powell
Labour Party Candidate
Terry Powell
Labour Party Candidate
Halewood South Edna Finneran
Labour Party Candidate
Tina Harris
Labour Party Candidate
Gary Eric See
Labour Party Candidate
Northwood Eddie Connor
Labour Party Candidate
Mike Murphy
Labour Party Candidate
Marie Ellen Stuart
Labour Party Candidate
Page Moss Ken McGlashan
Labour and Co-operative Party
Veronica McNeill
Labour and Co-operative Party
Andy Moorhead
Labour and Co-operative Party
Prescot North Carl Cashman
Liberal Democrats
Ian Smith
Liberal Democrats
Mike Wynn
Liberal Democrats
Prescot South Denise Allen
Labour Party Candidate
Steff O'Keeffe
Labour Party Candidate
Dave Williams
Labour Party Candidate
Roby Maggie Harvey
Labour Party Candidate
Pam Spall
Labour Party Candidate
Sarah Joanne Spall
Labour Party Candidate
Shevington Tony Brennan
Labour Party Candidate
Ray Halpin
Labour Party Candidate
Linda Mooney
Labour Party Candidate
St. Gabriel's Brian Michael O'Hare
Labour Party Candidate
Christina Maria O'Hare
Labour Party Candidate
Frank Walsh
Labour Party Candidate
St. Michael's Vickie Lamb
Labour Party Candidate
Joan Elizabeth Lilly
Labour Party Candidate
Kay Moorhead
Labour Party Candidate
Stockbridge Dennis John Baum
Labour Party Candidate
John Jason Donnelly
Labour Party Candidate
Margi O'Mara
Labour Party Candidate
Swanside Chris Bannon
Labour Party Candidate
Colin Dever
Labour Party Candidate
Graham James Morgan
Labour Party Candidate
Whiston and Cronton Terry Byron
Labour Party Candidate
Gillian Flatley
Labour Party Candidate
Tony Newman
Labour Party Candidate
Whitefield Sean Phillip Donnelly
Labour Party Candidate
Norman Frederick Keats
Labour Party Candidate
Ros Smith
Labour Party Candidate
 
Election summary for Wards Halton MBC
Wards Elected candidates Elected party or parties
Appleton Ward JONES Eddie Labour Party
Beechwood Ward LOGAN Geoffrey Michael Labour Party
Birchfield Ward WOOLFALL Bill Labour Party 
Broadheath Ward McDERMOTT Tony  Labour Party
McDermott was unopposed
Daresbury Ward BRADSHAW Marjorie The Conservative Party
Ditton Ward WRIGHT Marie Labour Party
Farnworth Ward HILL Val  Labour Party
Grange Ward ABBOTT John Bernard Labour Party 
Halton Brook Ward NELSON Stef Labour Party 
Halton Castle Ward HOWARD Harry Neil Labour Party
Halton Lea Ward THOMPSON Dave Labour Party
Halton View Ward POLHILL Rob Labour Party
Heath Ward STOCKTON Gareth Charles Liberal Democrats
Hough Green Ward NOLAN Paul Labour Party
Kingsway Ward HORABIN Margaret Labour Party
Mersey Ward SINNOTT Pauline Labour Party
Norton North Ward CASSIDY Lauren Rhea Labour Party
Norton South Ward HIGNETT Ronald John Labour Party
Riverside Ward HILL Stan Labour Party
Windmill Hill  HIGNETT Pauline Labour Party

Please note:- All the above information can be found on your respective local government websites in more detail. Congratulations to all Councillors elected / re-elected over this election.

Click on here now to see our coverage of the 2016 Merseyside Elections.