Southport Reporter Bourder
Your free online newspaper for Merseyside...  

Read our Tracking & Cookie Usage Policy

Email | Latest edition | Archive | Terms & Conditions

Business Index Search


 

Navigation

 

Latest Edition
 

Back to Archive


Please beware that this is an archived news page.


This page has been archived as a historical record only.

ALL OFFERS / DEALS ARE NO LONGER VALID WITH IN THIS NEWS PAGE

Some features and links on this page might no longer be functioning.
 



© 2000-2013

PCBT Photography

Southport Reporter® is the Registered Trade Mark of Patrick Trollope.

Get your Google PageRank

 
 
 

Southport Reporter...News...Southport Reporter...News...Southport Reporter

 20 September 2002

Southport Reporter...News...Southport Reporter...News...Southport Reporter

Around the lake in 24 hours
Photos on this page by Patrick Trollope.
 
Since it first started in 1977 the event has got bigger and bigger and this year 51 boats from all over the UK set sail at 12.00 hours on the 14 September 2002 on a taxing 24 hour race around the lake.  One competitor said "It is the UK's Number one endurance dinghy race, and it is a fantastic feeling to take part in and is one of the best was to see just what you and your tam is made of."  
 
"Despite the bad weather last year no one this year broke any records, but it was one of the best so far.  We had wind, sun and beer, what more could you want to keep the team spirit going." said one of the race officials only to have a team but in adding "The bacon sandwages were something out of this world as well!"  and I think that summed up the atmosphere very well.  as it was very relaxed and extremely social.  

All the offices and the Mayer and Mayeres of Sefton above and the winning team, from Southport West Lancashire Y.C. with the Mayer.

We would like to thank the West Lancashire Yacht Club For their Help.

Boat No.

Club Names

Sail  Tag. Boat No. Pos No.

Awards

         
37 West Lancashire Y.C. E 23039 1 Southport Centenary Trophy - 1st overall
        National Westminster Plaque - 1st overall
        1st Place Plaque
        R.I.Atkinson Cup - 1st Enterprise
        Lancashire Evening Post Trophy - 1st Lancashire club
        Dog Watch Trophy (Dusk Race) - fastest lap next after 20:00
        Flight Winners Tankard - Flight no 3
10 South Staffordshire S.C. (A) GP 13427 2 K.P.Piggott Trophy - 2nd overall
        2nd Place Plaque
        Bolton Cup - 1st GP14
        Presidents Trophy - best average time over 3 years
        Don Ibbetson Trophy - leading club at 02:00
        Flight Winners Tankard - Flight no 1
7 Bassenthwaite S.C. GP Bassen 3 Warren Cup - 3rd overall
        3rd Place Plaque
        Prize - 2nd GP14
        Midnight Cup - fastest lap next after midnight
        Coddington Cup - fastest lap next after 08:00
9 Dovestone S.C. GP 13767 4 Commodores Prize - 4th overall
        4th Place Plaque
        Prize - 3rd GP14
14 Royal Windermere Y.C. (A) GP RWYC 5 Delmar Bell - 5th overall
        5th Place Plaque
6 Bolton S.C. GP 13686 6 Eric Brown Trophy - 6th overall
        6th Place Plaque
13 Budworth S.C. GP Budwor 7 7th Place Plaque - 7th overall
30 British Airways S.C. E 21104 8 8th Place Plaque - 8th overall
        Prize - 2nd Enterprise
        Kicking Strap Trophy - best non major award winner based > 100 miles
21 West Oxfordshire S.C. E WOSC 9 9th Place Plaque - 9th overall
        Prize - 3rd Enterprise
        Flight Winners Tankard - Flight no 2
18 Lark Class Owners Association L 2416 10 10th Place Plaque - 10th overall
        Red Rose Trophy - 1st Lark
        B.B.C. Radio Merseyside Cup - fastest first two laps
25 West Lancashire Y.C. Masters E 21276 14 Simms Mitchell Trophy - 1st Masters team
54 Sheffield University S.C. L 2050 18 Prize - 2nd Lark
        Manulife Trophy - 1st University team
        Hayward Cup - 1st University Lark
        Flight Winners Tankard - Flight no 5
26 Papercourt S.C. E EPSC 20 Stanley Leach Cup (Dawn Race) - fastest lap next after 06:00
41 Rugby & Daventry S.C. E 20815 21 Flight Winners Tankard - Flight no 4
46 University of Edinburgh S.C. E 20816 25 Mersey Tiller - 1st University Enterprise
15 Delph S.C. L 1516 34 Prize - 3rd Lark
52 Toddbrook S.C. E 11773 42 Heineken Cup - fastest lap next after 10:00 and female helm
50 Sefton Youth Services GP 13072 43 Surprise Award - the most 'identifiable boat'
49 Wigan S.C. GP 12726 51 Special Prize

Page 0 of 16

To go back to the Top of the page.